Chvíli to vypadalo, že AMD nebude mít v noteboocích úplně odpověď na procesory Tiger Lake od Intelu, které přinese o hodně vyšší jednovlákový výkon než mobilní Ryzeny architekturou Zen 2. Ale teď se zdá, že by mohlo být připravené a už někdy v první půle příštího roku by mohlo kontrovat mobilními APU s architekturou Zen 3.
Před nedávnem se objevily informace, dle nichž má APU Cezanne, což je zřejmě následník APU Renoir, jenž bude pohánět Ryzeny 5000G pro desktop a Ryzeny 5000U a 5000G pro notebooky, překvapivě téměř stejné grafické jádro jako předchozí Renoir . A to 8 CU architektury Vega neboli 512 shaderů. Minule jsme vyslovili obavy, zda to neznamená, že nejde o nový čip a AMD jen provedlo refresh Renoiru s architekturou Zen 2. Podobně jako zrecyklovalo APU Raven Ridge v generaci Picasso , místo aby vydalo rovnou 7nm generaci APU.
Vypadá to ale, že tato pesimistická obava by se nám možná nemusela naplnit. Objevila se totiž první zvěst, ukazující, že by Cezanne mohlo mít naopak už jádra Zen 3 a pak by tedy jistojistě muselo jít o poctivý nový křemík. Je třeba říct, že spekulativně se u Cezanne o jádrech Zen 3 mluví již dávno. Problém je, že pro to pokud vím chyběl nějaký doklad a mohlo jít jenom o chybný předpoklad, takže trochu hrozilo, že najednou přijde velké rozčarování, pokud by se potvrdila verze s refreshem Renoiru. Jde tu tedy o to, jestli se ten předpoklad trefil do reality, nebo ne.
Únik ES čipu Cezanne?
Nyní na Twitteru softwarový vývojář Patrick Schur uvedl, že se setkal (nevíme, jestli nějak nepřímo, nebo i blížeji) s ES procesorem Cezanne, jenž nese kód 100-000000285-30_Y . Křemík je údajně v steppingu A0 a má jít o APU Cezanne v pouzdru FP6 – to je BGA provedení. Je to tedy vzorek notebookové verze, který by nejspíše mohla vyjít v první polovině roku 2021 jako Ryzeny 5000U a 5000H.
Důležitá věc je tu jedna. Schur nejprve uvedl, že vzorek má osm jader, čtyři v každém ze dvou bloků CCX. To je uspořádání architektur Zen a Zen 2 . Poté ovšem Schur napsal, že se spletl a v procesoru je jenom jeden CCX s osmi jádry propojenými přímo. Tím je implikováno také, že všechna jádra sdílejí jednu L3 cache.
Toto, jak si možná vzpomínáte, odhalilo AMD už vlastně předrokem jakožto jednu ze změn, které přinese architektura Zen 3. Pokud tedy Schur opravdu ověřil, že má Cezanne osmijádrový blok CCX a ne dva čtyřjádrové, tak tu patrně máme onen doklad, že je to nový procesor s novou architekturou.
Pro konkurenceschopnost AMD by toto bylo velmi dobře. Díky vysokému IPC a taktům až 4,7 až 4,8 GHz u procesorů Tiger Lake by totiž jinak asi Intel získal velmi velký náskok v jednovláknovém výkonu – výsledky v Geekbench například ukazují, že by Core i7-1165G7 mohlo jednovláknově Ryzen 7 4800U porážet až o 25–30 %.
Ponechme raději teď stranou, zda je Geekbench dobrý test a tak podobně – mezi Renoirem (jednovláknový maximální boost 4,4 GHz) a Tiger Lake určitě poměrně velký rozdíl v jednovláknovém výkonu je/bude. Pokud ale Zen 3 zvýší významně IPC a třeba se ještě povede o 100 MHz přidat na frekvenci, mohlo by AMD situaci jakž takž srovnat. Zároveň by mělo výhodu osmi jader proti Tiger Lake-U.
Tuto informaci zatím berte trošku s rezervou, protože přece jenom s Patrickem Schurem jako leakerem nemáme až takové zkušenosti. Doufejme, že se použití jader Zen 3 v Cezannu potvrdí pokud možno brzy z nějakých dalších zdrojů.